ANGLIAI MUNKALEHETŐSÉG!!!

Nincs munkád? Kilátástalannak érzed a helyzetedet? Van kitartásod? Van szakmád, de nincs állásod vagy nincs szakmád, de van célod? Mi segítünk! Keress bátran...

Angliai albérlet.

Mire kell odafigyelni ha angliában szeretnél albérletet kivenni?

Bérelhető ingatlant találni Angliában igen egyszerű, de megtalálni a megfelelőt az egyik legnehezebb feladat, különösen ha ez az első angliai szállásod.

Ennek oka hogy Angliában az ingatlanok világviszonylatban is igen drágák, viszont a kereslet óriási, így egy masszív iparág épült a lakáskiadás/bérlet körül és sok olyan cég ill. magánszemély (landlord vagy landlady) van akik az utolsó bőrt is nagyon szívesen lenyúzzák az elővigyázatlan albérlőről.


Fontos szempontok:
a hely kiválasztása
magánszemély vagy ügynökség?
a lakás
mi van benne az árban?
foglaló, deposit
a szerződés
referenciák
leltár (inventory)


A hely kiválasztása

A következő példa a nagyobb városokra, ezek közül is kifejezetten Londonra vonatkozik, de az elv ugyanaz más városok esetén is. Az első és legfontosabb dolog annak felismerése, hogy a városközponttól kifelé a lakás/albérlet árak egyre csökkennek, de ez az adott kerülettöl is nagyban függ. Például a Londonhoz tartozó Epping iszonyat messze van London belvárosától, az árak mégis jóval magasabbak mint mondjuk Whitechapelben. Ennek oka hogy a környék jóval szebb, biztonságosabb, több a parkolóhely stb. Ezeknek érdemes mindjárt az elején utánanézni.

Ha valahol a belvárosban vagy annak közvetlen környékén dolgozol, próbálj valahol a külső kerületekben albérletet találni, de vigyázz mert az utazás időigényes és költséges lehet.
Tehát nem elég "csak" olcsó albérletet találni, azt is ki kell számolni, hogy mennyibe kerül az onnan a munkahelyedre való bejutás.

Ha például olyan munkahelyen dolgozol ami este sokáig van nyitva, győződj meg arról hogy környékeden van éjszakai busz közlekedés vagy egyéb mód arra hogy éjszaka biztonságban hazatérj!


Magánszemély vagy ügynökség?

Bérelhető házakat, lakásokat találni az Interneten vagy újsághirdetések alapján a legegyszerűbb. Az angliai albérletek tekintetében a gumtree.co.uk egy jó kiindulási alap lehet. A kínálatot végiglapozva hamar kiderül hogy a hirdetés feladója magánszemély vagy ügynökség egyaránt lehet.


Magánszemélyek

A magánszemélyektől bérelt ingatlanok átlagosan egy picit olcsóbbak, mivel nem tartalmaznak ügynökségi és egyéb adminisztrációs díjakat. Rendszerint a privát "landlord-ok" nem kérnek olyan sok és teljeskörű referenciát, kereseti igazolást stb. mint az ügynökségek, de ugyanakkor a bérlet különös körültekintést igényel, mivel ezek általában nincsenek bejegyezve, nincsenek állami garanciák, például a foglaló (deposit) esetében.


Ügynökségek

Lakáskiadó ügynökségeket (letting agency) találni nagyon könnyü, minden város, kerület főutcáján, újsághirdetésekben vagy az Interneten. Persze itt sem fenékig tejfel az élet mert számos olyan agency van akik mindent megtesznek annak érdekében hogy kicsikarják az utolsó penny-det, mindenféle rejtett díjakkal, információ elhallgatásával, és kizárólag az lakástulajdonos érdekeinek szemmel tartásával.

Érdemes a kiválasztott agency-t lenyomozni az Interneten. Egyszerüen írd be a keresőbe az adott ügynökség nevét és azt hogy "review", és nézd meg mi jön fel eredményként.
Természetesen mindig lesznek elégedetlen emberek, de ha látsz pár rossz véleményt, jobb ha messze elkerülöd a céget!

Pozitívum azonban hogy a deposit,(ami tulajdonképpen biztosíték arra hogy nem fogsz kiköltözni fizetés nélkül) egy biztonságos állami bankszámlán pihen, tehát senki nem férhet hozzá amíg a felek meg nem egyeznek a visszatérítés összegében.

Mi van benne az árban?

Mindenképpen meg kell győződnöd arról hogy a hirdetésben feltüntetett árban a bérleten kívül mi van benne és mi nem!

Általában a közüzemi számlákat külön kell fizetned, ilyenek pl. a villany, a gáz, víz, telefon/internet, council tax.
Lecserélhetem-e a szolgáltatók valamelyikét, ha jobb ajánlatot kapok, vagy már van létező előfizetésem (pl. Internet)?

A legtöbb esetben erről a szerződés rendelkezik, de általában a főbérlö (landlord) írásos engedélyével lehet közüzemi szolgáltatót váltani.
Foglaló, deposit

Ha úgy döntesz hogy kibéreled az adott ingatlant, az ügynök foglalódíjat (holding deposit) fog tőled kérni, ami azt jelenti hogy a lakást leveszik ajánlataik listájáról, és megtartják Neked amíg bemutatod a referenciáidat, elintézitek a papírmunkát, és kifizeted a bérletet.

A holding deposit beleszámít a tényleges deposit összegébe ami általában 4 vagy 6 heti lakbérrel egyenlő, plusz az elsö havi lakbér előre. Összesen tehát 8 vagy 10 heti lakbért kell majd letenned egy összegben, mínusz a foglaló (holding deposit).
Referenciák

Az ügynökség a legtöbb esetben referenciákat fog kérni az előző főbérlődtől, a munkahelyedröl, be kell majd mutatnod az előző néhány havi bankszámlaegyenlegedet, stb.

Újabban a referenciák beszerzését, és a lenyomozásodat egy úgynevezett harmadik fél végzi amiért természetesen szintén Neked kell fizetned.

Vannak olyan ügynökségek és magánszemélyek, akik nem kérik a felsoroltak mindegyikét, de ne feledd ezek a dolgok Téged is védenek, ha bármi probléma van, mindenről van számlád, tudsz jogorvoslatot kérni, ellenben ha valaki csak elveszi a pénzedet, ad egy lakáskulcsot, az korántsem biztos hogy korrekt üzlet lesz.
A szerződés

Amikor minden referencia megvan, az összes pénz kifizetésre került, már csak egyetlen dolog van hátra, a lakásszerződés aláírása.

Ez rendszerint egy igen hosszú dokumentum, de mégis szánj időt az elolvasására, mert ha aláírsz valamit onnan nincs visszaút.

Ha nem vagy biztos angoltudásodban, kérj meg valakit aki le tudja Neked ellenőrizni hogy minden rendben van-e?
A lakásszerződésben mindenképpen benne kell lennie:
az ingatlan címének
a lakást kiadó nevének, lakcímének
a bérlet összegének
a kifizetett depositnak és egyéb pénzösszegeknek
a szerződés lejárati idejének, vagy felbontásának feltételeinek
a főbérlő kötelességeinek
részletesen felsorolva hogy mi tartozik bele az árba
a beköltözés dátumának
Leltár (inventory)

Amikor kibérelsz egy ingatlant Angliában, attól függetlenül hogy bútorozva vagy anélkül béreled ki, kapnod kell egy "inventory" ívet amiben fell kell legyen sorolva az albérlet összes bútora, felszerelése, minden ajtó, ablak, fal, padló és azok állapota, színe stb.

Ez azért nagyon fontos mert amikor majd kiköltözöl ennek alapján fogják eldönteni hogy levonnak-e a kauciódból rongálás címszóval, vagy sem.
Néhány praktikus tanács
Mielőtt elkezded bepakolni a cuccodat az új albérletbe, járj körbe egy fényképezögéppel, és fényképezz le minden fontosabb elemet, repedést a falon stb. tehát ha majd kiköltözésnél oda kerül a sor, meg tudod mutatni hogy pl. "Az a folt a mosogató alatt már akkor ott volt amikor beköltöztünk."
Próbálj ki minden elektromos berendezést, villanykapcsolót, fűtést mert ha valami nem működik akkor azt jobb minél hamarabb bejelenteni.
Miután beköltöztél első dolgod legyen hogy bejelented új lakcímedet az illetékes kerületnél (council), mert van egy olyan kedves szokásuk hogy ha elmaradásod van, akkor ki kell fizetned az egész évet egy összegben, amit költözés után pár héttel nem feltétlenül akarsz megtenni.

Összességében lakást bérelni Angliában költséges és igen nehéz feladat. 
 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 10
Heti: 41
Havi: 238
Össz.: 44 571

Látogatottság növelés
Oldal: Albérlet...és más...
ANGLIAI MUNKALEHETŐSÉG!!! - © 2008 - 2024 - dolgozzangliaban.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »